Pazarlama otomasyonunda veriler neden bu kadar önemlidir?

Bir pazarlama kampanyası başlatırken aşağıdakilere karar vermelisiniz:

  • Kimi hedef alacaksınız?
  • Ne söyleyeceksiniz?
  • Bunu nasıl söyleyeceksiniz?

Ve performansı nasıl ölçeceksiniz? Cevaplar verilerde. Bunlar otomasyonu yönlendiren güvenilir ve anlayışlı verilerdir. Kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini belirleyen üç kilit alan bunu doğrudan etkiler.

Kişiselleştirme ve hedefleme

Veriler, kimi ve nasıl hedeflediğimize karar vermemize yardımcı olabilir. Facebook ilanımızı en iyi nerede gösterebileceğimizi bize söyleyebilir. Hangi kişilerin bir e-posta açması muhtemel olduğunu bize söyleyebilir. Kampanyalarımızın en başarılı olacağı haftanın hangi günü bize rehberlik edebilir. Kısacası iletişimimizi hedeflememize yardımcı oluyor.

Pazarlama otomasyon platformları bizim için kolaylaştırıyor. Hedefi alacak kişileri seçmek için binlerce elektronik tablo üzerinden el ile geçiş yapmamıza gerek yok. Bunun yerine, bizim için yapıldı.

Güvenilir veriler, kampanyalarımızı da kişiselleştirmemize yardımcı olabilir. Artık birçok marka faturalandırma ve teslimat adresinin ötesine geçen verileri istiyor. Moonpig’i örnek olarak alın. Bir doğum günü kartı satın alırsanız, kimin için olduğunu ve doğum günlerinin hangi tarihte olduğunu sorarlar. Ve bir yıl sonra, size hatırlatmaları için otomatik bir e-posta gönderecekler.

Raporlama ve İçgörü

Kitlenizin e-postalarınızı açtığı en popüler cihaz olduğunu biliyor musunuz? Gönderilecek günün en iyi saatini biliyor musunuz?

E-posta platformunuz işe yarar. Aslında, bazı araçların kestirimci gönderme işlevi vardır. Yani, e-posta platformunuzun açılma olasılıklarının daha yüksek olduğunu bildiği bir zamanda bireysel bağlantılara bir e-posta gönderebilirsiniz. Sihirli gibi!

Google Analytics, CRM’ler ve pazarlama otomasyon platformları muazzam miktarda veri sağlar. Ve tahmin etmeyi ortadan kaldırır.

Bir e-posta kampanyasının konu başlıkları hakkında bir pazarlama ekibi tartışması olduğunu hayal edin. Basit bir A / B testi yakında size doğru cevabı verecektir. Veya belki de web sitenizin hangi sayfasının çoğu satış görüşmesine dahil olduğunu bilmek istersiniz. Otomatik arama izlemeyle, tüm yanıtları içeren raporlardan bir tık uzaktasınız.

İçerik

İçerik, Pazarlama Otomasyonu ile ilgili 4 Temel Zorluktan biridir. Fakat doğru yaptığınızda, tüm stratejinizi başarabilir. İyi içerik kitlenizi etkiliyor. İnsanların bloglarınızı okumasını, e-postalarınızı ve mektuplarınızı açmasını ve broşürlerinizi almasını sağlayan şey budur.

Çevrimiçi kanallar için, platformlar hedef kitlelerine içerik sunarken daha da hedeflenebilir. Kullanıcı davranışına bağlı olarak içeriği otomatik olarak ve dinamik olarak sağlayan web sitesi eklentileri vardır.

Örnek olarak bir dijital pazarlama ajansını ele alalım. Web sitesi ziyaretçilerine daha alakalı içerik sunmak istiyorlar. Dolayısıyla, ziyaretçiler belirli bir içeriği okumak için zaman harcıyorlarsa – Facebook reklamcılığı hakkında, örneğin – ziyaretçinin özel bir ilgisi olduğunu biliyorlar. Sonuç olarak, ziyaret ettikleri sayfaların içeriği ilgilenilen alana daha fazla odaklanmak üzere otomatik olarak değişecektir.

Bu, müşteriye hakkında okumak istediklerinden daha fazlasını verir ve web sitesinde daha uzun süre tutar. Ayrıca, ajansın konudaki uzmanlığını da vurgulamaktadır.

Verilerin alakalı içerik sunmak için kullanılmasının başka bir yolu da etiketlemedir. Kişileri etiketlemek, kullanıcı davranışını izlemenin ve satışları ilişkilendirmenin popüler bir yoludur. Çoğu CRM ve pazarlama otomasyon platformunda kolayca yapılabilir. Kişileri etiketleyerek, ilk sizinle nasıl iletişim kurduğunu ve o zamandan beri yolculuklarını takip edebilirsiniz. Daha sonra müşterilerin sizi bulmak için kullandıkları kanalların karışımını anlamak için etiketleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, işletmenizle etkileşimleriyle ilgili içerik sunabilirsiniz.

Pazarlama otomasyonunda veri nasıl kullanılır?

Çok fazla veri var. Bazılarına ihtiyacınız olacak ve bazılarına ihtiyacınız olmayacak.

Pazarlama otomasyonunun işletmeniz için nasıl çalışabileceğinden emin değilseniz, yardım etmek için buradayız. Verilerin pazarlama aktivitenizi en iyi sonuçlar için nasıl yönlendireceğini açıklayacağız. Daha fazlasını öğrenmek için bugün iletişime geçin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: