Türkiye’de Pazarlama Otomasyonu Tekeline Son Veriyoruz

Türkiye’de pazarlama otomasyonu tekeline son veriyoruz. Tüm dünyada özellikle e-ticaretin payının artmaya başladığı son on yıldan bu yana, büyükten küçüğe birçok şirketin kendi kendine –doğru/yanlış– uyguladığı pazarlama otomasyonu maalesef ülkemizde 3-4 firma tekelinde ilerliyor. Biz, bu tekele son veriyoruz!

Türkiye’de pazarlama otomasyonu ve iş akışı oluşturma anlamında hizmet veren yerli bir şirket maalesef bulunmuyordu. Google’da “pazarlama otomasyonu” araması yapıldığında çıkan sonuçlarda genel anlamda pazarlama ajanlarının görebilirsiniz. Bu ajansların hiçbiri tamamen pazarlama otomasyonu’na adanmış şirketler değildir. Verdikleri hizmetler arasında e-posta gönderi konularında müşterilerine yardımcı olmaya çalışan şirketlerdir.

Bunun dışında “pazarlama otomasyonu” aramasıyla karşılaşılacak ve sadece pazarlama otomasyonu’na odaklanmış 3-4 şirket bulunabilmektedir. Bu şirketler ise tamamen yurt dışı odaklı/ortaklı çalışan ve kendi platformları ile müşterilerine hizmet sunmaya çalışan şirketlerdir. İşte sorun tam da burada başlamaktadır. Sundukları kapalı pazarlama otomasyonu ve iş akışı oluşturma platformları ile bu firmalara tamamen bağımlı hale gelinmektedir. Bunun ötesinde birey ve kurumsal elinde bulunan tüm müşteri datasını bu gibi firmalarla paylaşmak zorunda kalmaktadırlar. Bu da ayrı bir sorunu gündeme getirmektedir. Çünkü iki rakip firmanın pazarlama otomasyonu, iş akışı oluşturma ve e-bülten gönderim işlerini yapabilmektedirler.

Bu gibi firmalarla çalışmaya başladıktan sonra düşük açılma oranları, düşük tıklanma oranları ve düşük geri dönüş oranlarıyla karşılaşmak oldukça olasıdır. Çünkü ellerinde bulundurdukları tekeli iyi kullanmaktadırlar. Örneğin X şirketi R pazarlama otomasyonu şirketiyle bir yıllık tüm gönderileri için anlaşmış olsun diyelim, X şirketi aylık 10.000 bülten gönderisi yapmak istesin ve elindeki izinli datası da oldukça kaliteli diye düşünelim. X şirketinin elindeki bu datasını tümüyle R şirketi ile paylaşması gerekmektedir. Yani müşterilerinin e-postalarını R şirketiyle izinleri olmadan paylaşması demektedir. Bunun yanında daha önce bahsedilen şekilde kapalı bir platform kullanıldığı için kullanıcı dostu olmayan bir yapıda bulunduğu için tümüyle bu şirketlere bağlı kalmak zorunda kalınmaktadır.

Bir diğer kısmı pazarlama otomasyonu ve iş akışı maliyetlerinin bu firmaların tekel olması nedeniyle çok yüksek olmasıdır. Yıllık anlaşmalar yaparak müşterilerini bağımlı hale getiren bu firmalar üstüne üstlük aslında aylık 60-200$ arasında e-bülten gönderileri yapabileceklerken 50.000 TL ve üzere yıllık bedeller ödemeye mahkum edilebiliyor.

Bimarkaut olarak biz ise pazarlama otomasyonu ve iş akışı anlamında tam da bu noktada farklılaşmaktayız. Bimarkaut’a bir pazarlama otomasyonu ve iş akışı plafromu yoktur. Biz müşterilerimizin tamamen şeffaf bir şekilde pazarlama otomasyonu ve iş akışı hizmeti almaları için danışmanlık, eğitim ve kurulum sunarız. Öncelikle müşterilerimiz için en uygun plafromu onlar için belirleriz. Dünyada çok başarılı birçok pazarlama otomasyonu ve iş akışı sistemi bulunmaktadır. Bu sistemlerdeki tüm datalar Amerika ve Avrupa Birliği yasaları tarafından denetlenip, korunmaktadır. Çok yüksek açılma oranlarına ve tıklanma oranlarına da sahiplerdir. En önemlisi ise asla uzun süreli anlaşmalara zorlamaması ve istenildiği zaman birinden diğerine rahatlıkla geçebilme imkanı sunmaktadır. Bu özellikle Türkiye’de bulunan firmalar için geçerli değildir.

Bu gibi firmalara örnek vermek gerekirse;

Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Önemli olan şirketler için doğru platformları seçip onlara uygun hizmeti sunmaktır. Bu anlamda Bimarkaut olarak biz değerli müşterilerimize yalnızca ihtiyaçları olan hizmetleri sunmakta kararlıyız ve Türkiye’de bulunan pazarlama otomasyonu ve iş akışı tekelini yıkmakta kararlıyız.

Bizimle iletişime geçerek işiniz için en uygun, şeffaf ve ekonomik pazarlama otomasyonu hizmeti hakkında bilgi alabilirsiniz. İletişime geçin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: